fbpx

Битола се задолжува со кредит за инфраструктурата во поранешната касарна!?

Локалната власт во Битола ќе се задолжува со кредит за изградба на водовод и на канализација во касарната, тврди битолската опозиција во општинскиот Совет....

Ќе се урива Мостот на желбите во Охрид

Мостот наречен Желби, подарок од Велија Рамковски, ќе биде срушен и на негово место, државата ќе гради нов, по нова траса и нешто подоллг....

Тешко повреден 60-годишен битолчанец во сообраќајката крај Битола

Тешко е повреден шеесетгодишен битолчанец во синоќешната сообраќајка на патот Битола - Прилеп. Сообраќајката се случила во саботата, околу 19.45 часот, на раскрсницита кај селото...

Новите вржени сериозна закана за Пелагониското поле

Новите врнежи од дожд го вклучија црвеното светло во Пелагонија. Почвата е презаситена со влага, па најавите дека врнежите од дожд ќе продолжат во...

Мендух Тачи ги мери силите на Зијадин Села на теренот во Струшко

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, викендов престојува во Струга и во Струшко. За вечерва е закажана средба со младите жители од струшкото село Лабуништа,...

„О2“, нова регионална телевизија со седиште во Охрид

Од синоќа, со емитувањето на првиот ТВ-дневник во етерот, зрачи нова регионалната телевизија „О2“, чие седиште е во Охрид. Директорот на телевизијата, Николче Милески, појаснува...

(ВИДЕО) Спираки со отровни стрели кон Милошоски

Продолжува да се разгорува расправијата меѓу грчката европратеничка Мариа Спираки и поранешниот шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски. Европратеничката од редовите на Нова демократија,...

Политиката го дозагади воздухот во Битола

„Oставете ја настрана политиката, за нашето здравје се работи“. „Дали знаете колку битолчани боледуваат од карцином“, „Нашите деца дишат нечист воздух, не мешајте ја...

Општинскиот секретар Спасески бара 5.000 евра од советникот Блажески

Секретарот на Општина Охрид, Димитар Спасески, со тужба за навреда и за клевета, бара 5.000 евра од членот на Градскиот совет, Дејан Блажески, кој...

Груевски, добитник на највисокото признание на Штип, „Свети Никола“

Највисокото признание на празникот на Штип, „Свети Никола“, ќе биде доделено на премиерот Никола Груевски. Ова го соопшти градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ