Deputeti Goran Mileski kërkojë dorëheqjen e drejtorit te spitalit të Manastirit.

Nënkryetari i PLD-së dhe deputeti, Goran Mileski, kërkuan dorëheqjen e drejtorit të spitalit të Manastirit, Vasil Najdovskit. Milevski konsideron se drejtor i...

Загина човек во сообраќајка на патот Радовиш – Штип

Во тешка сообраќајка, претпладнето пред 9 часот, загина човек на патот Радовиш – Штип во месноста Шести километар, а друг се бори за живот....

Виолета Сековска со поетско-музички перформанс во Корча

Македонската поетеса Виолета Сековска, пред поголем број Македонци од регионот на Корча и на Мала Преспа, се претстави со својот поетско-музички перформанс „Со љубов...

Со претстава одбележана 70-годишнината на Битолскиот народен театар

„Генерациите си одaт, нови актери доаѓаат, но театарот останува“, ова накусо беше главната порака што екипата на Битолскиот народен театар ја испрати на 70-годишнината...

Штипскиот театар со нова премиера

Десет приказни од Марко Цепенков го сочинуваат текстот на претставата „Лулка“, што во режија на Андреј Цветановски, премиерно ќе биде изведена в сабота, во...

Мајката на мртвото дете во Штип не верува дека тоа само заталкало

Тригодишниот Чинар Сулејманов бил пронајден мртов во близина на викенд-населбата Суитлак во Штип, потврди полицијата. Детето е најдено на еден километар од куќата кадешто живее...

Исчезнатото тригодишно дете од Штип пронајдено мртво

Тригодишниот Чинар Сулејманов, кој исчезна пред два дена, изутринава бил пронајден мртов во близина на викенд-населбата Суитлак во Штип, потврдија од полицијата. Детето е најдено на...

Судот во Хаг ќе одлучува за сопственоста на Јени џамија во Битола

ИВЗ ќе бара од меѓународниот суд во Хаг да пресуди за сопственоста на Јени џамија, еден од најрепрезентативните историски споменици од отоманската архитектура во...

Хигиеничарка од градинка во Блатец заболена од менингит, три деца на антибиотска терапија

54-годишна хигиеничарка од детската градинка во виничко Блатец заболела од тешка форма на заразен менингит. По земањето примероци, кај три од вкупно 13 деца...

Концерт на Ана Гацева и на Татјана Џорлева во Штип

Вечерва во 19 часот, во Музичката академија во Штип, концерт ќе одржат пијанистките Татјана Џорлева, професор по пијано на штипската Музичката академија, и Ана...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН