„О2“, нова регионална телевизија со седиште во Охрид

Од синоќа, со емитувањето на првиот ТВ-дневник во етерот, зрачи нова регионалната телевизија „О2“, чие седиште е во Охрид. Директорот на телевизијата, Николче Милески, појаснува...

(ВИДЕО) Спираки со отровни стрели кон Милошоски

Продолжува да се разгорува расправијата меѓу грчката европратеничка Мариа Спираки и поранешниот шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски. Европратеничката од редовите на Нова демократија,...

Политиката го дозагади воздухот во Битола

„Oставете ја настрана политиката, за нашето здравје се работи“. „Дали знаете колку битолчани боледуваат од карцином“, „Нашите деца дишат нечист воздух, не мешајте ја...

Општинскиот секретар Спасески бара 5.000 евра од советникот Блажески

Секретарот на Општина Охрид, Димитар Спасески, со тужба за навреда и за клевета, бара 5.000 евра од членот на Градскиот совет, Дејан Блажески, кој...

Груевски, добитник на највисокото признание на Штип, „Свети Никола“

Највисокото признание на празникот на Штип, „Свети Никола“, ќе биде доделено на премиерот Никола Груевски. Ова го соопшти градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, на...

Кривична пријава за пензионирана државна советничка

СВР од Охрид поднесе кривична пријава против 65-годишната Ф.З.Ш. од охридското село Велгошти, поради постоење основано сомневање дека несовесно работела во службата. Пријавената, во својство на службено лице, советник...

Секретарот на Општината тужи советник во Охрид!

Секретарот на Општина Охрид, Димитар Спасески, го тужи за навреда и за клевета членот на Градскиот совет Дејан Блажески, кој е и претседател на...

Донирана медицинска опрема во Струга

Струга е еден од петте градови во Македонија со донација од софистицирана медицинска опрема, наменета за детските здравствени установи. Апаратите се наменети за Општата болница во...

Душко Илиевски не се согласува со отштетата од 6.500 евра

Фармерите Душко, Цане и Томе Илиевски од Битола добија 6.500 евра отштета за душевна болка за  12 дена поминати во притвор, пред четири години....

Крадел по домови – трошел по казина

Дваесетгодишниот В.Ш. од струшкото село Делогожда, заработи кривична пријавa поради постоење основи за сомневање дека сторил осум кривични дела, кражба и тешка кражба. Полицијата го...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН