Перспективите на Општина Дебрца, македонскиот Неум

Општина Дебарца, според територијата (425, 39 километри квадратни) е една од поголемите во земјата. На исток почнува од превојот Пресека, се граничи со Кичево....

„Каренина мејд ин Маседонија“, нова премиера на БНТ

Битолскиот народен театар ја подготвува новата премиера „Каренина мејд ин Маседонија„ (Каренина made in Macedonia) според драмскиот текст „Прогледување“ на Венко Андоновски. Претставата ја режира Дејан...

Албански државјанин снабдувал наркозависници во Кичево

Полициската станица од Кичево, поднела кривична пријава против на Д.Б. (22) од Елбасан, Република Албанија, кој е осомничен за неовластено производство и пуштање во...

Манасиески – големо уметничко име на светската ликовна мапа

Познатиот ликовен уметник Јордан Манасиески, кој живее и создава во Охрид, сè повеќе ја зацврстува својата позиција на големо уметничко име на светската ликовна...

Македонците од Мала Преспа ја организираа традиционалната македонска вечер во Канада

Македонците со потекло од Мала Преспа, кои живеат во Канада и во Америка, по шести пат, во Мисисага, Канада, ја одржаа традиционалната Македонска ноемвриска...

Штипските студенти маршираат против екстерното

Со извиците „Не за екстерното“, засилени со свирчиња, маршираа студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Повеќе од стотина студенти тргнаа од плоштадот Слобода и...

Туристите од Албанија ги заменија Грците на Пелистер

Последниве години, откако гостите од Грција го загубија интересот да се одмораат на Пелистер, сè помасовни се посетите на туристи од соседна Албанија. И...

Повреден рудар во Добрево

37 – годишен рудар синоќа завршил со телесни повреди додека работел во рудникот на „Индоминерали и метали“ во Добрево. СВР Штип ја потврди несреќата,...

Локалната власт не се откажува од идејата за пристаниште во Студенчишко блато

Локалната власт во Охрид, и покрај отпорот на поголемиот дел од пошироката јавноста и жестоките критики на стручњаците, не се откажува од идејата за...

Тркалезна маса: Заштита на правата на граѓаните во постапките на извршување

Во хотелот „Метропол“ во Охрид, денеска и утре, во организација на Народниот правобранител на Република Македонија, а во соработка со Амбасадата на САД во Република...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН