Сакаме работа и плата според образованието

Повеќе од 70 фирми од Битола, Прилеп, Ресен, Демир Хисар и воопшто од преспанско-пелагонскиот регион, денеска се претставија на Саемот за вработување во Битола. Холот на театарот...

СЦ „Билјанини извори“ – цел месец без електрично напојување

Јавното претпријатие за стопанисување со спортските објекти и со паркиралиштата во Охрид - „Билјанини извори“, речиси есен месец е без електрично напојување. ЕВН ја...

Се отвора зоолошка градина во Штип

Штип денеска и официјално ќе добие зоолошка градина, која ќе биде прва во Источна Македонија. Триесет и две домашни и диви животни се сместени во...

УСАИД спроведе работилница за презентација на дигитални сликовници

Американската агенција за меѓународен развој - УСАИД, во соработка со Фондација за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, во основното училиште „Григор Прличев“...

Охрид во декември на плус 15 Целзиусови степени

Денешниот сончев и пријатен ден, со температурa невообичаенa за овој период од годината, нешто пониска од 15 Целзиусови степени, измами многумина охриѓани на пријатна крајезерска...

Потрага по нови архитектонски решенија за двата плоштади во Охрид

Охриѓани ќе ги разубавуваат двата свои плоштади: централниот, Свети Климент Охридски, и малиот плоштад, Крушевска Република, кај многувековното дрво – стариот охридски чинар. За тоа, Општина Охрид,...

На Охридско Eзеро сè уште „му се бројат коските“

Денешниот сончев и пријатен ден, со температура невообичаена за овој период од годината, нешто помалку 15 Целзиусови степени, измами многумина охриѓани и нивни ретки гости...

Поплавена живинарска фарма во битолското село Породин

Велушка Река поплави живинарска фарма во селото Породин, во близина на граничниот премин Меџитлија, на македонско-грчката граница. Поројните дождови во изминатите два дена го...

За битолските еколози, Денот на дрвото е чисто лицемерство

Наместо да садат нови садници, битолските еколози од здружението „За нас се работи“ ги повикаа битолчани да даруваат крв на Денот на дрвото. Акцијата ќе...

Жељко Јоксимовиќ, кум на Водици 2015 во Охрид

Балканската музичка ѕвезда Жељко Јоксимовиќ и бизнисменот Зоран Милески, неофицијално, се новите кумови на манифестацiјатa Богојавление - Водици 2015, што охриѓани ја организираат со...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН