Божикна навалица на јужните соседи во Охрид и во Струга

Убавото, сончево време и католички Божик, во крајезерските Охрид и Струга донесоа поголеми групи гости од соседството. Најмногу од Грција, но ги имаше и...

Промовирана збирката раскази „Сто години копнеж“ од Мишо Јузмески

Во организација на Домот на културата „Драги Тозија“, вчеравечер пред читателската јавност во Ресен беше промовирана збирката раскази „Сто години копнеж“ од охридскиот автор Мишо...

„Привремен“ охриѓанец „специјализирал“ грабеж на златни предмети

СВР Охрид поднесе две кривична пријава против 24. годишниот Б.И, со привремено живеалиште во Охрид, за кого постои основано сомневање дека сторил девет тешки кражби...

Охрид: Десетина милиони денари – стимул на локалниот економски развој

Општина Охрид, за наредната година, ќе издвои десетина милиони денари за стимулирање на локалниот економски развој. Во согласност со нацрт-програмата за развој за 2015 година,...

Болницата „Свети Еразмо“ од Охрид, во чекор со светската технологија

Министерството за здравство ја привршува постапката за набавка на современ апарат за компјутерска томографија што ќе биде инсталиран во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија...

„Полицијата и јавноста“ – книга на полицискиот портпарол Стефан Димоски

В сабота напладне, во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, пред јавноста ќе биде претставена книгата „Полицијата и јавноста“ на м-р Стефан Димоски,...

Калиопи прва ќе им ја честита Нова година на битолчани

Поп-дивата Калиопи ќе ги забавува битолчани за најлудата ноќ на плоштадот Магнолија, соопшти локалната самоуправа од Битола. Покрај неа, битолчани на неколку часа пред...

Охрид почна со новогодишни прослави

Македонската туристичка метропола, Охрид, од вчеравечер почна со еднонеделната предновогодишна програма, во организација на локалната самоуправа. Први настапија учесниците од детскиот фестивал „Распеано рибарче“, додека...

Отворена постојаната поставка „Златото на Лихнитида“ во Охрид

Денеска во Охрид, со прогодна свеченост, отворена е постојаната поставка „Златото на Лихнитида“, или како што во јавноста претходно беше најавена, „Златната одаја“. Сместена...

Божикната трпеза во Грција за два отсто поевтина од ланската

Божикната трпеза во Грција годинава е минимално поевтина од ланската. Според истражувањето на  Асоцијацијата на грчки трговци, продуктите за божикната прослава се само за два отсто...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН