Продолжуваат напорите за спас на рисот на Јабланица

Екологистите и ловните друштва од крајниот југозапад на земјава прават напори да се спаси еден од најубавите и најзагрозените животински видови во регионов, рисот....

Три години не се исчистени каналите за наводнување во Општина Дебрца

Поради нефункционалното наводнување на земјоделските површини, градоначалникот на Општина Дебрца Зоран Ногачески оствари работна средба со граѓаните од Мешеишта, Волино, Климештани, Велмеј, Лешани и...

Мицкоски не го дели оптимизмот на Заев за СЈО

Наспроти тврдењето на премиерот Зоран Заев, кој во телевизиско интервју изјави дека преговрите за СЈО се, како што рече „на добар пат“ откако биле...

Бирократски процедури го паркираа возилото за децата со посебни потреби во Штип

Цели три месеци сосема новото возило што со донации беше набавено за редовен превоз на деца и возрасни со посебни потреби во Штип стои...

Наскоро репродуктивен центар за елени и арборетум во националниот парк „Галичица“

Почнати се почетните активности за изградба на репродуктивен центар на елени (на простор од 102 хектари) и арборетум (на простор од 2 хектари), и...

Кривични пријави за дел од поранешниот менаџмент на охридската Oпшта болница

СВР Охрид поднесе кривични пријави против поранешни директор и помошник директор за економски работи во Општата болница во Охрид поради тоа што овозможиле докторантка...

ОЈО Струга поведе постапка против три лица за сечење на трската на езерото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга започна постапка против двајца осомничени, заради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – Оштетување или...

СЕММ очекуваат зголемен број на жалби за време на претседателската кампања

Жалбите на граѓаните за телевизиската емисијата „Јади бурек“ на Јанко Илковски, пишувањата на порталите „Макетел“ и „Доказ“, беа предмет на разгледување на јавната седница...

Нема да имa референдум за депонијата во општина Свети Николе

Повеќе од два часа расправа се одвиваше вчера попладне, главно за тоа кој згрешил, а кој наводно не знаел, што сега во Советот на...

Советот на Општина Свети Николе ќе одлучува за распишување на референдум за депонијата

Да се стопира изградбата на регионалната депонија на територијата на Општината Свети Николе, бара опозициската ВМРО-ДПМНЕ. До Советот на Општината Свети Николе, советничката група...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН