Поради говор на омраза, „Фејсбук“ ги затвори страниците на партијата „Британија на прво место“

„Фејсбук“ со официјално соопштение извести дека ги избришала официјалните страници на партијата на екстремна десница „Британија на прво место“ (Britain First) и на нејзините...

Манчевски: Дигитализацијата ги брише родовите разлики и препознава само вештини

Дигитализацијата создава еднакви можности за сите без разлика на полот, бидејќи интернетот ги препознава само вештините, знаењата и способностите, рече министерот за информатичко општество...

Почнаа подготовките за национален план за широкопојасен интернет

Министерството за информатичко општество и администрација почна со подготовка на Национален оперативен план за развој на брзи и супер брзи електронски комуникациски мрежи во...

Граѓаните на Германија ќе добијат законско право на брз интернет

Граѓаните на Германија ќе добијат законско право на брз интернет, според коалицискиот договор на конзервативците на Ангела Меркел и Социјалдемократската партија на Германија (СПД),...

Поевтин роаминг кон ЕУ не значи целосно бесплатен роаминг, вели Манчевски

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на Саемот за мобилна технологија во Барселона ќе има средби поврзани со Дигиталниот самит во Скопје во април. На...

ААВМУ мора да се трансформира во вистински независен регулатор

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) мора да стане вистинско независно регулаторно тело за медиумите, со право да носи политики, и без...

Манчевски: Со реформите ќе се деполитизирa администрацијата и ќе се отворат податоците

Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година која вчера беше усвоена на владина седница предвидува четири клучни области - креирање и размена на...

Пониски цени на роамингот помеѓу Македонија и Бугарија, тема на Дигиталниот самит

Регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија разгледуваат можности за намалување на цените на роаминг на услугите помеѓу двете држави, информираат...

Веб страницата на Владата недостапна, Бошњаковски вели проблемот бил „технички“

Веб страницата на Владата на Република Македонија во моментот е падната и е недостапна, но се очекува наскоро проблемот да се реши.   Владиниот портпарол Миле...

Имало 30 закани преку социјалните мрежи кон функционери, шест кон Заев

Министерството за внатрешни работи соопшти денеска дека неговиот Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика во изминатиот период документирал и процесуирал 30 случаи во...

НАЈНОВИ

БАЛКАН