fbpx

Иновативни еко-плочки од селектирана пластика во Гевгелија и Кочани
(ВИДЕО)

Како отпадната пластика во Гевгелија и Кочани се претопува во иновативни еко-плочки за надворешна употреба, може да дознаете во новата епизода на „Шорткат“

Почина индискиот актер Ирфан Кан

На 53 годишна возраст почина индискиот глумец Ирфан Кан. Тој бил примен во болница во Мумбаи поради инфекција на дебелото црево, каде и што...

Дувачкиот оркестар на Град Скопје со изведба на песната „Ние сме од Скопје“ (видео)

Објавено е видеото во кое дувачкиот оркестар на Град Скопје ја изведува песната „Ние сме од Скопје“. Музиката е на Мирко Попов, аранжманот за...

Њујорк ќе затвори 64 км улици за автомобили за послободно движење на луѓето

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, соопшти дека градот ќе затвори најмалку 40 милји (64 km) улици во сообраќајот на автомобилите, за да создаде...

Граѓански организации со препораки до институциите како да се намалат последиците од корона кризата врз младите

Од Хелсиншкиот комитет потенцираат дека долгророчните последици од здравствено економската криза предизвикана од Ковид-19 најмногу ќе ги почувствуваат младите. Поради ова, група граѓански организации...

Отворен е балканскиот конкурс за кратка приказна „Бибер“

Оваа година по четврти пат е отворен регионалниот конкурс за кратка приказна „Бибер“. Темата е проширена и авторите сега може да пишуваат на теми...

Отворен повик за младинска програма за онлајн активизам

Здружението за едукативен развој - ЕКВАЛИС во соработка со ПИНА - Платформа за истражувачко новинарство и анализи отвораат повик за учесници на младинската програма...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Проблеми со топлата вода во студентскиот дом „Пелагонија“ – повод за опасни националистички дезинформации

Недостигот на топла вода во студентскиот дом „Пелагонија“ во Скопје прерасна во наплив од националистички дезинформации кои се објавуваат на социјалните мрежи. Проблемот со кој се соочуваат студентите во...