fbpx

Кои се вистинските чекори за намалување на аерозагадувањето?
(ВИДЕО)

Токму аерозагадувањето и опасностите по здравјето се главната тема на ова издание на „Шорткат“. Енергетската криза, потребата за увоз на скапа струја од странство и високите трошоци за нејзино производство ја зголемија цената на електричната енергија. Поголемите сметки за струја од јануари доведоа до тоа голем дел од домаќинствата да купуваат печки за греење на дрва. Огревното дрво, пак, е голем загадувач на воздухот, особено ако се користи влажно, а печките не се добро исчистени.

Секој втор ученик во основно или средно училиште во Скопје бил жртва на врсничко насилство

Околу половина од учениците во основните и во средните училишта во Скопскиот Регион или 48,3 отсто биле жртви на врсничко насилство или булинг, еднаш...

Тројцата професори не се повлекуваат од трката за ректор на УКИМ, туку кандидатурите ги ставаат во мирување

Професорите Петар Атанасов, Вујица Живковиќ и Драги Димитриевски ги отфрлија тврдењата дека се повлекуваат и го бојкотираат изборот за ректор. „Ние вчера јасно и гласно...

Студентите се жалат дека им недостигаат лични работи од собите во „Стив Наумов“, надлежните работат на случајот

Облека, обувки, средства за лична хигиена, постелнина се само дел од личните работи за кои група студенти сместени во студентскиот дом „Стив Наумов“ во...

Партиите да ги земат предвид потребите на младите, потенцираат младинските организации

Во однос на претстојните парламентарни избори, реакција и низа препораки упатија од Мрежата за спречување на одлив на мозоци, во која членуваат седум младински...

Ученици и родители побараа нова паралелка наместо приемен испит во средното медицинско училиште

Група родителите и ученици утрово протестираа пред средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ во Скопје каде требаше да се одржат квалификацистите испити за прием во...

Во тек е формирањето на комисија за спорните учебници по социологија

На 1 јуни истече рокот за пријавување за учество во комисијата која треба да ги ревидира спорните учебници, меѓу кои и оние по социологија...

Пролетва се најавува конечно старт на чистењето на депониите во Источен...

Минатата година се дадоа неколку рокови за почетокот на чистењето на нестандардните општински депонии во Источниот и Североисточниот плански регион, но ниту еден не...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download samsung firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course