fbpx

Колку е тешко да се занимаваш со пчеларство?
(ВИДЕО)

Главна тема на новата епизода на „Шорткат“ е пчеларството во државата. Проследете го интервјуто со Нацо Јовчевски – млад пчелар кој живее од пчеларството и работи на зачувување на македонската автохтона пчела

Корупцијата во (не)платеното образованието, на учениците им се земаат пари на незаконски начин

Некои по 50 денари, а другите по 100 денари, така, според учениците, некои средни училишта во Северна Македонија, со години противзаконски земале пари од учениците,...

Средношколците се жалат дека класните раководители им барале пари за свидетелства, директорите негираат

Според Сојузот на средношколци на РСМ, класните раководители во средните училишта во државава на учениците им барале пари за свидетелства, во спротивно учениците не...

Уписите во средното училиште „Владо Тасевски“ ќе се одвиваат на отворено

Учебната година заврши, а од вторник започнуваат уписите за учениците во средните училишта. Поради ситуацијата со коронавирусот, Владата усвои протокол со кој се уредува...

Учебната година на „ТВ Училница“ заврши успешно – далечинското образование предизвик и за наставниците и за учениците

Од 16 март, пет дена откако Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да ги затвори сите градинки и училишта во државата,...

Штипскиот универзитет понуди бесплатна прва учебна година по македонски јазик и книжевност за сите нови студенти

Сите новозапишани студенти на Катедрата за македонски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип во учебната 2020/2021 година ќе...

Јунската сесија на Факултетите на УКИМ дел ќе се одвива онлајн, дел со физичко присуство

Пандемијата предизвикана од коронавирусот го измени начинот на кој ќе се полагаат испитите на македонските универзитети. Додека УГД се одлучи за онлајн опцијата,  за...

Нова епизода на „Шорткат“, во фокус зелените проекти предложени од младите...

Во седмата епизода на емисијата „Шорткат“ се обработуваат две главни теми кои се актуелни периодов. Во пресрет на првиот круг од локалните избори што...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
online free course
download intex firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download