fbpx

Во „Шорткат“ известуваме за новиот простор за студентите на Машински факултет – „Фабрика за учење“
(ВИДЕО)

„Фабрика за учење“ е новото место на Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во кое студентите можат да креираат производи со користење на работна смарт машина, 2Д камера и робот

Средношколците во понеделник на протест: „Комплексни проблеми не може да се решаваат со едноставни одговори“

Комбинирано или хибридно учење како најефикасен начин за настава во време на пандемија и децентрализиран пристап – секоја општина и училиште посебно да одлучат...

Хелсиншки: Закани и навреди кон Ходаи за да се омаловажи и нападне неговиот активистички ангажман

Бруталните закани и говорот на омраза упатени кон младиот активист Бленди Ходаи се најсвеж пример дека на нашето општество му е неопходно темелно справување...

Учениците ќе вадат маска од лице само кога јадат, ќе чекаат ред за во тоалет, родителски средби нема да има

Владата денеска го усвои протоколот за физичка настава во основните и во средните училишта. Наставата во училиштата низ државата ќе започне на 1 октомври,...

Наградени 32 првенци на генерацијата од скопските средни училишта

Триесет и двајца матуранти - првенци на генерацијата 2016 - 2020 и 2017 - 2020 од 23 скопски средни училишта, денеска добија специјални признанија...

Сојузот на средношколци и Комисијата за заразни болести денеска дискутираа за спроведување на протоколите

На состанокот на Комисијата за заразни болести кој се одржа изутринава, присуствуваа и претставници од Сојузот на средношколци на кој им беа презентирани извештаите...

В понеделник и вторник упис на УКИМ – слободни се 10.798 места

В понеделник и вторник (31 август и 1 септември) ќе се врши пријавувањето за упис во прва година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј"...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free online course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes
online free course