fbpx

Идејата на Марија Тодоровска за чистење на линданот во новата епизода на „Шорткат“
(ВИДЕО)

Во разговорот со младата научничка Марија Тодоровска за нејзината мотивација да почне да ги испитува микроорганизмите и нивната улога во природата, дознаваме повеќе за нејзината генијална идеја за чистење на опасниот линдан од ОХИС. Покрај ова како главна тема, во новата епизода на „Шорткат“ информираме за кратењето на материјалот за државна матура, како и за Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, кој децата од „Доза Среќа“ годинава го одбележаа со хуманитарен саем за слатки.

Твитер со нова полиса против „небезбедни линкови“

Твитер објави дека повторно ја проширува својата полиса во однос на линкови кои што се објавуваат на нивната платформа. Ова е надополнување на нивниот...

SpeakOut: Преку анонимно искажување и дискусии до подобро ментално здравје

Подобрување на менталното здравје преку анонимно искажување е целта на новата платформа која неодамна беше пуштена во употреба. Апликацијата SpeakOut преку предавања и дискусии...

Интернет војна: Инстаграм воведува алатка со иста функција како ТикТок

Инстаграм воведува нова алатка во својата апликација која многу потсетува на видео платформата ТикТок. Новата алатка Инстаграм Рилс (Instagram Reels), која се смета за...

Со Гугл мапс и велосипедистите можат да ги пронајдат насоките за движење низ градовите

Гугл воведе можност во Гугл мапс корисниците да пронаоѓаат најсоодветни насоки за движење по велосипедски патеки откако барањата за нив скокнале за 69 отсто...

Криминал, алкохол и дрога во најпопуларните песни помеѓу младите, македонските инфлуенсери внимаваат што промовираат

“Zbog nje valjo bi ko Pablo, samo da joj kupim sve” (Поради неа би продавал дрога како Пабло, само за да ѝ купам сè) “Jedva...

„Google“ ќе нуди 100,000 стипендии за онлајн курсеви

На 13ти јули од „Google“ соопштија дека ќе лансираат програма со фонд за 100,000 стипендии кон нивните онлајн курсеви. Овие курсеви се дел од...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download intex firmware
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=