fbpx

Во „Шорткат“ известуваме за новиот простор за студентите на Машински факултет – „Фабрика за учење“
(ВИДЕО)

„Фабрика за учење“ е новото место на Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во кое студентите можат да креираат производи со користење на работна смарт машина, 2Д камера и робот

SpeakOut: Преку анонимно искажување и дискусии до подобро ментално здравје

Подобрување на менталното здравје преку анонимно искажување е целта на новата платформа која неодамна беше пуштена во употреба. Апликацијата SpeakOut преку предавања и дискусии...

Интернет војна: Инстаграм воведува алатка со иста функција како ТикТок

Инстаграм воведува нова алатка во својата апликација која многу потсетува на видео платформата ТикТок. Новата алатка Инстаграм Рилс (Instagram Reels), која се смета за...

Со Гугл мапс и велосипедистите можат да ги пронајдат насоките за движење низ градовите

Гугл воведе можност во Гугл мапс корисниците да пронаоѓаат најсоодветни насоки за движење по велосипедски патеки откако барањата за нив скокнале за 69 отсто...

Криминал, алкохол и дрога во најпопуларните песни помеѓу младите, македонските инфлуенсери внимаваат што промовираат

“Zbog nje valjo bi ko Pablo, samo da joj kupim sve” (Поради неа би продавал дрога како Пабло, само за да ѝ купам сè) “Jedva...

„Google“ ќе нуди 100,000 стипендии за онлајн курсеви

На 13ти јули од „Google“ соопштија дека ќе лансираат програма со фонд за 100,000 стипендии кон нивните онлајн курсеви. Овие курсеви се дел од...

Конечно апликацијата Spotify е достапна во земјава и во останатите земји од регионот

На 14 јули од Spotify соопштија дека ја пуштаат во употреба нивната апликација во 13 нови држави меѓу кои е и нашата. Со овие...
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
udemy course download free
download redmi firmware
Download WordPress Themes
udemy free download