fbpx

Дружбата и садењето во градината „Бостание“ е главна тема на новата епизода на „Шорткат“
(ВИДЕО)

Како функционира општествената градина „Бостание“ во Скопје и на кој начин младите може да се приклучат во заедничкото садење, дружба и едукација на ова место ќе биде главна тема во најновата епизода на емисијата за млади „Шорткат“

Тинејџерки од Авганистан создаваат суперевтин респиратор од автомобилски делови

Речиси секое утро во авганистанскиот град Херат, група од пет тинејџерки напорно работат за да создадат функционален суперевтин респиратор за болни од Ковид-19, користејќи...

Еден свет: Заедно дома – концерт во поддршка на здравствените работници

Лејди Гага, Џенифер Лопез, Опра, Џон Леџенд, Тејлор Свифт, Алиша Кис, Били Ајлиш, Ролинг Стоунс, Камила Кабејо, Селин Дион, Дејвид Бекам, Елен Деџенерес, Елтон...

Активисти поставија табли пред банките во Тетово со пораки за дистанца и заштита од Ковид-19

Група уметници и активисти поставија табли пред банките во Тетово со пораките „Носи медицинска маска!“, „Мијте ги рацете!“, „Држете дистанца од 2 метри!“. Активисти посочуваат...

Светски ден на интерпункцискиот знак ; за подигање на свеста за менталните нарушувања и превенција од самоубиства

Интерпункцискиот знак (;) точка-запира, се користи кога реченица може да се заврши, но сепак следува дообјаснување или завршна мисла. Секоја година 16 април се одбележува...

Во Данска повторно се отвораат училиштата, но под строги услови

Данска почна делумно да ги отвора училиштата, но под услов учениците да ги почитуваат мерките за социјално дистанцирање и хигиена. Наставата ќе се одвива...

Студентите погодени од корона кризата, бараат мерки за финансиска поддршка

Универзитетското студентско собрание при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ бара формирање на консултативно тело за преземање на економски мерки за финансиска поддршка на студентите кои...
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free download udemy course
download xiomi firmware
Free Download WordPress Themes
lynda course free download