fbpx

Во „Шорткат“ известуваме за новиот простор за студентите на Машински факултет – „Фабрика за учење“
(ВИДЕО)

„Фабрика за учење“ е новото место на Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во кое студентите можат да креираат производи со користење на работна смарт машина, 2Д камера и робот

МЕСА на своите канали ќе емитува едукативни емисии за е-спортот

Македонската е-спорт асоцијација (МЕСА) започна со снимање и емитување на емисии насочени кон младите, нивните погледи кон електронските наспроти традиционалните спортови, психолошкиот развој и...

Наум Михајловски од Furious Avocado ќе присуствува на Конференција за хипер игри

На овогодинешното онлајн издание на Конференцијата за хипер игри кое ќе се одржи на 4 и 5 февруари, ќе учествува и Наум Михајловски, од...

Онлајн издание на Global Game Jam од 27 до 31 јануари

Овогодинешното издание на Global Game Jam ќе се одржи онлајн од 27 до 31 јануари. На овој настан секоја година се создаваат игри и...

ЕУ ги казни „Валв“ и пет други компании поради ограничување на продажбата на видеоигри

Компанијата „Валв“ (Valve) заедно со уште пет други издавачи на видеоигри заработија вкупна казна од 7,8 милиони евра од страна на европските регулатори за...

Нетфликс планира да сними серија според франшизата за игри „Elder Scrolls“

Со нејзиното објавување на стриминг платформата „Нетфликс“ во декември минатата година, серијата „The Witcher“ за брзо време стана хит и постигна огромен успех. Истата...

„Cyberpunk 2077“ не ги исполни очекувањата, но покажа како ќе изгледаат видео игрите во иднина

За првпат објавена во 1988 година од страна на дизајнерот Мајк Пондсмит, Сајберпанк (Cyberpunk) не остана само видео игра, туку премина во своевиден жанр...
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download samsung firmware
Download WordPress Themes Free
udemy course download free