fbpx

Новогодишни „желби“ до институциите
(ВИДЕО)

Во новогодишното издание на „Шорткат“ потсетуваме на најзначајните прилози што ги изработивме во изминативе 17 епизоди, а кои вклучуваа теми и настани што се особено важни за младите во земјава

Рудникот „Саса“ главно прашање на јавната расправа за заштита на Осогово во Македонска Каменица

Кои се зоните на заштита во идниот заштитен предел на Осоговските планини, како тоа ќе влијае на работата на рудникот „Саса“ и дали ќе...

Казна од 6.000 евра поради гласна музика и бучава за кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец

Општина Центар соопшти дека по бројните поплаки од граѓаните кои живеат во близина на кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец, кои се жалеле на бучавата и...

Жителите на Кочани ја поддржаа иницијативата за прогласување на дел од Осоговските Планини за заштитен предел

Жителите на Кочани ја поддржаа иницијативата за прогласување на дел од Осоговските Планини за заштитен предел. Граѓанските организации, кои вчера присуствуваа на првата јавна...

Град Скопје изрече 90 казни за возила паркирани на вело патеки на само еден булевар (галерија)

Град Скопје, преку својата комунална инспекција, презеде мерки за сузбивање на непрописното паркирање на велосипедските и пешачките патеки, и во текот на изминатите седум...

Од малите хидроцентрали на Шара нема никаква корист освен профит за сопствениците

Да запре планирањето и изградбата на мали хидроцентрали и издавањето на концесии за Шар планина, апелираат еколошките организации во земјава. Овие енергетски објекти даваат...

Пет розови фламинга одмораат во Преспа

Пет розови фламинга, едно возрасно и четири млади, одмораат во Преспанското Езеро. Ова не е првпат фламинга да ја посетат Преспа, со оглед на...

Пролетва се најавува конечно старт на чистењето на депониите во Источен...

Минатата година се дадоа неколку рокови за почетокот на чистењето на нестандардните општински депонии во Источниот и Североисточниот плански регион, но ниту еден не...
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free