fbpx

Малите хидроцентрали главна тема во новото издание на „Шорткат“
(ВИДЕО)

Во фокус на 12. епизода од емисијата за млади „Шорткат“ се малите хидроцентрали. Еколошките организации се обединија во ставот дека од нивната изградба нема ниту економски, ниту еколошки бенефит, а влијанието што го имаат врз животната средина и биодиверзитетот е погубно

Мобилна апликација нуди можност за натпревар на вработените кој повеќе зелени километри поминал

Македонската апликација Challenger веќе е достапна за корисниците од земјава, со која со секој километар поминат на велосипед или пешки се добиваат поени на...

Еко-свест: Општините и граѓаните да се вклучат во намалување на емисиите на стакленички гасови

Денеска се одбележува 21 септември како Меѓународен Зе Ден за намалување на емисиите на стакленички гасови во светот. По тој повод, од „Еко-свест“ велат...

„Здрава котлина“ ја одби поканата на „Еуромакс Ресурсес“: рудник нема да има, нема што да мониторираме

Екологистите од „Здрава котлина“ ја одбија поканата на компанијата „Еуромакс Ресурсес“ што сака да го копа рудникот Иловица-Штука, за работна средба и формирање на...

Европската недела на мобилност ја “пречекавме” со милион патници помалку во јавниот превоз

Активности за одбележување на Европската недела на мобилност деновиве се редат во Скопје, но заедно со нив и поразителните податоци за тоа колку навистина...

Климатските промени доведуваат милиони луѓе до ризик од ропство и трговија со луѓе

Сушите и поплавите во различни региони од светот предизвикуваат милиони луѓе да ги напуштат селските средини во кои дотогаш живееле и да постанат предмет...

(Фото) Глобално затоплување: Морска слуз се појавува на плажите во Халкидики

Лигавата пена наречена морска слуз, што е резултат на глобалното затоплување, ова лето неколку пати се појавила на грчките плажи. Снимките од неколку од...

Галовеј: 200 земји се согласни дека јагленот е главниот проблем...

Одржувањето на Конференцијата за климатски промени на Обединетите нации во Глазгов (КОП 26) беше повод за Новинската агенција Мета да направи интервју со амбасадорката...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
free download udemy course
download karbonn firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free