fbpx

Новогодишни „желби“ до институциите
(ВИДЕО)

Во новогодишното издание на „Шорткат“ потсетуваме на најзначајните прилози што ги изработивме во изминативе 17 епизоди, а кои вклучуваа теми и настани што се особено важни за младите во земјава

Утре започнува „Џифони Македонија“ на кој ќе учествуваат 300 млади од 13 земји

Утревечер во 19 часот во Кинотеката на Македонија, со проекција на италијанскиот филм „Мојот брат брка диносауруси“, кого Европската филмска академија го избра за...

Утре во Прилеп изложба на прилепските уметници во Центарот за култура

Утре со почеток во 20 часот, членовите на Друштвото на ликовни уметници на Прилеп (ДЛУП) на прилепската јавност ќе и ги презентираат делата од...

Графитот „Ѕидот на мирот“ ги покри пораките со говор на омраза во Скопската чаршија

По повод одбележувањето на 21 Септември - Меѓународниот ден на мирот, активистите Јетмир Асани и Валон Кучи, во соработка со уметникот Дако Ѓи и...

Бендот „Њу ордер“ се пофали со наградата доделена од филмскиот фестивал „Скопје Синема Сити“

Светски реномираниот бенд „Њу ордер“ (New Order), кои се едни од најголемите бендови на сите времиња, се „артисти во фокус“ на филмскиот фестивал за...

Саемот на книга го посетиле 20.000 посетители и се одржале 32 промоции на изданија (галерија)

Саемот на книга оваа година го посетиле 20.000 посетители кои максимално ги почитувале сите протоколи за спречување на ширење на ковид-19, информираат организаторите. „На саемот...

Вујошевиќ: Уметноста мора да влијае и бутка во акција, а пандемијата не е изговор за пасивност на театарот

„Разговори за театарот во време на пандемија“ е еден обид да се сублимираат сите состојби на умот и душата на уметникот и професорот во...

„Изборологија“ – првата онлајн друштвена игра за политичка едукација на младите

Здружението Лидери за едукација, активизам и развој (ЛЕАД) и Фондацијата Конрад Аденауер ја креираа „Изборологија“ - првата онлајн друштвена игра за зголемување на политичката...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download