fbpx

„Фолтин“ ќе биде македонскиот претставник на одбележувањето Европски ден на музиката

На 21 јуни годинава, Скопје ќе биде еден од 12 градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката, каде преку 10 часовен музички...

Откажано американското ТВ шоу „Полицајци“ по 31 година емитување

Едно од најдолго прикажуваните шоуа во светот, „Полицајци“ беше откажано по 31 година емитување на неколку телевизиски мрежи. Причината за откажувањето се актуелните протести...

Единствениот музичар на турнеја во моментов

Американскиот музичар Марк Рабие е единствениот музички артист кој што е на турнеја за време на пандемијата од ковид-19. Енергетичниот артист ваква прилика добил...

Кој е Алан Форд и зошто е толку популарен кај генерациите родени пред 1980 година?

Во времето пред интернет, младите имаа свој извор на „мимови“ и „роустови“* - стрипот „Алан Форд“, чие издание на хрватски јазик имаше култен статус...

„Црн вторник“ во музичката индустрија – шоуто мора да се стави на пауза

Вторник, 2 јуни 2020 година e одбележан со колективна акција наречена „Црн вторник“ Blackout Tuesday која е подржана од музичката индустрија. Акцијата ги охрабрува...

Објавена виртуелна изложба за изгледот на Скопје во 1973 година на Џоел М. Халперн

Македонското студентско етнолошко - антрополошко друштво (МСЕАД) ја објави виртуелната изложба „10 години по земјотресот“ на Џоел М. Халперн. Фотографиите го прикажуваат изгледот на...

Емисиите на стакленички гасови во земјава растат кај транспортот и отпадот,...

С. Македонија низ годините успева постепено да ги намали емисиите на стакленички гасови во атмосферата, но остануваат загрижувачки неколку сектори кои можат да имаат...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
download intex firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free