Бурата Дорис предизвика сериозни проблеми на британските аеродроми, а на интернет се појавија снимки од неволјите со кои се соочуваат авионите при слетување.

Како што пишува „Раша тудеј“, ветровите на одредени места достигнуваат брзина и до 160 километри на час.

Едно лице загина како последица на невремето. Британските медиуми јавуваат дека жена од Вулверхемптон, во близина на Лондон, загинала откако за време на бурата цигла ѝ паднала на глава.

Во одредени места во Британија нема струја, а големи проблеми има и во сообраќајот.

Откажани се многу летови, а авионите поради силниот ветар се борат за да слетаат. Аеродромот во Манчестер ги откажа сите летови, а проблеми има и на лондонскиот аеродром „Хитроу“.

https://www.youtube.com/watch?v=2XWw9inH-P0