fbpx

Бројот на загинатите во Гватемала достигна 237

-

Најмалку 237 лица загинаа во близина на главниот град на Гватемала, Гватемала Сити, при одрон на земјиште што се случи минатата недела.

Во местото Санта Катарина Пинула, на југоисточнот дел на Гватемала Сити, дожд предизвика лизгање на земјиштето, по што огромна маса земја, камења и дрва се сруши врз станбена населба во која беа уништени 125 куќи.

Како што соопштија официјалните лица, уште 150 лица се водат како исчезнати.

Националната агенција за вонредни ситуации „Конред“ соопшти дека 386 луѓе биле евакуирани по трагедијата, која е една од најтешките во последните неколку години во Централна Америка.

Припадниците на спасувачките екипи во местото Санта Катарина Пинула пронашле цели семејства затрупани живи, а напорите за извлекување на телата траат со денови.

Локалните власти неколкупати побарале од жителите да се иселат од таа локација, но тие тоа го одбиле одговарајќи дека немаат каде да одат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска евтина струја од 13 до 15 часот

Од денеска, 1 декември, се враќа евтината тарифа на струјата за просечна потрошувачка на електрична енергија во блок 1 и 2. Со тоа, граѓаните ја добиваат можноста за евтина...