fbpx

Бројот на активни случаи на ковид-19 падна под 3.000, денеска пријавени 5 починати лица

-

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.284 тестови, а регистрирани се нови 429 случаи на ковид-19 во земјава.

Најголем број од случаите се од Скопје – 171, по што следат: Охрид – 28, Битола – 27, Куманово -19, Прилеп, Кавадарци, Велес и Гевгелија – по 17, Штип, Делчево и Берово – по 13, Тетово и Кочани – по 12, Радовиш – 7, Неготино – 6, Струмица, Кичево, Крива Паланка, Дебар и Демир Хисар – по 4, Гостивар, Струга, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Виница – по 2, Свети Николе, Македонски Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (429), регистрирани се 95 реинфекции.

Регистрирани сe 572 оздравени пациенти во изминатово деноноќие од ковид-19.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (70г) во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се 4 починати лица: од Скопје (73г), Битола (82г), Струмица (82г) и Охрид (49г). Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови во периодот од 13.08. до 18.08.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.144.544 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.549, бројот на оздравени пациенти е 326.217, на починати е 9.455, а бројот на активни случаи на ковид-19 изнесува 2.877.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана...