Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска оствари средба со министерот за здравство Венко Филипче. На средбата се водела важна дискусија за актуелната состојба со ковид-19 во земјава и за тоа како Министерството за здравство на РСМ се подготвува за зимските месеци и за активностите што ги преземаат тие за да ги заштитат сите граѓани, напиша амбасадорката на Галовеј на нејзиниот профил на Твитер.

„Носењето маска, држењето дистанца и миењето раце се круцијални чекори за да се спасат животи и да се заштити нашето здравје“, напиша Галовеј на Твитер по средбата со Филипче.