Се зголемува притисокот врз новоизбраниот претседател на Европската комисија, Жан Клод Јункер, откако меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари ги откри минатата недела тајните договори кои луксембуршката влада редовно ги склучува со големи меѓународни приватни компании за да им овозможи минимално плаќање данок.

Шемата наречена „такс рулинг“, иако не е нелегална, била чувана во тајност, отворајќи низа морални прашања во јавноста, особено во време на економска криза кога обичните европски граѓани се во голем дел погодени од владините мерки за штедење.

Европратениците од редовите на либерал-демократите и социјал-демократите во парламентот бараат новиот претседател на ЕК да се соочи со парламентарците в среда или в четврток, кога ќе се одржи седница на Европскиот парламент во Брисел, но Јункер засега нема таква намера, информира неговиот портпарол, Маргаритис Шинас, сè додека тоа не биде побарано од парламентот како институција, а не од политички групи.

Јункер е член на Европската народна партија, демохристијанската десница, која има тесно мнозинство во ЕП.

Либералите и социјалистите најавија дека прашањето ќе биде дискутирано на 12 и на 13 ноември и во отсуство на претседателот.

Како поранешен премиер и министер за финансии на Луксембург во време кога овие шеми биле етаблирани, Жан Клод Јункер се смета за директно одговорен. Европарламентарци, национални политичари, новинари и уредници го повикуваат да поднесе оставка, сметајќи дека неговата улога во овие даночни шеми фрла голема сенка од самиот почеток врз неговиот интегритет како прв човек на европската извршна власт.

Угледниот американски магазин „Блумберг“ објави едиторијал во кој, исто така, повикува Јункер да се повлече од функцијата во име на кредибилитетот на Европска Унија.

Т.М.