fbpx

Борисов: Нашата позиција не е позиција на инает, Скопје не покажа ангажман

-

По вчерашното јасно вето на Советот за општи работи, кога Бугарија преку министерката за надворешни работи јасно стави до знаење дека нема да ја прифати преговарачката рамка за Северна Македонија, односно нема да се согласи за почнување на преговорите за членство во ЕУ, денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов порача дека неговата земја јасно ставила до знаење до каде може да оди со компромиси, но не покажувала инает.

„Но Скопје не покажа ангажман, сметајќи дека со притисоци и лобирање може да ја натераат Бугарија да ја смени својата позиција. Сепак, секогаш сме ја поддржувале евроинтеграцијата на Северна Македонија и решително ја поддржавме за членството во НАТО“, порача Борисов на денешната владина седница.

Тој рече дека Бугарија е подготвена да ги продолжи разговорите.

Текстот објавен на веб-сајтот на бугарската влада вели и оти Борисов потенцирал дека се водени десетици разговори, во кои биле вклучени и вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, во обид да се дојде до компромис, за да не се случи Бугарија да биде земјата што ќе каже „не“ за вистинскиот почеток на преговори сега.

„Нашата позиција не е позиција на инает или позиција да ги сопреме нашите најблиски пријатели“, вели Борисов, нагласувајќи дека бугарската позиција е принципиелна и ги одразува очекувањата на сите бугарски граѓани.

Тој стави акцент на исполнувањето на Договорот за добрососедство и порача дека не смее да се користи антибугарска реторика.

Македонскиот премиер Зоран Заев, пак, синоќа во телевизиско гостување рече дека ваквото постапување на Бугарија се политики за собирање предизборни поени на политичките фактори, но не и желба, како што рече, на бугарскиот народ и на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Сепак, македонскиот премиер е убеден дека постои можност за согласување со Бугарија до декември.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course
download xiomi firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course