Најмалку 32 лица се убиени, а 61 се ранети во бомбашки напад во претежно шиитски кварт на Багдад, соопштија ирачките власти.

Нападот го извел бомбаш самоубиец кој се разнел во автомобил бомба.

Нападот се случи на денот на доаѓањето на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, во официјална посета на Багдад. Помеѓу жртвите има голем број новинари кои чекале да влезат на плоштадот Садр во североисточниот дел на градот, кој е честа мета на терористички напади.

Францускиот претседател Оланд изјави дека преземањето акција против тероризмот во Ирак го спречува и тероризмот во Франција.