fbpx

„Бомба“ на Заев во „Ди цајт“: Осудените во „Монструм“ се невини!

-

Седумте етнички Албанци што се осудени за убиството кај Смиљковско Езеро се невини и неправедно седат в затвор, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за електронското издание на весникот „Ди цајт“.

„Може да има и жртви. Затоа во моментов водиме интензивни разговори со албанската заедница, за да најдеме начин да спречиме таква реакција. Мораме да бидеме многу внимателни со вистината. Мораме да го сочуваме единството на народот“, вели Заев.

Тој вели дека е загрижен за состојбата, која, според него, може да излезе од контрола.

Заев не очекува да се повтори конфликтот од 2001 година и оценува дека „народот е сплотен“.

Во разговорот, лидерот на СДСМ говори и за шансите премиерот Никола Груевски да поднесе оставка на функцијата.

„Не верувам дека тој ќе даде оставка. Тоа би значело лично признание на вината. Сметам дека преку преговори, можеме да изградиме преодна влада. И потоа, и за него би имало можност за достоинствено повлекување“, вели Заев за електронското издание на германскиот весник.

Оставките од функционерите на владата, Заев ги толкува како јасна порака од Груевски, односно дека премиерот „е подготвен“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Судот ја обврза германската влада да преземе итни мерки против штетните гасови

Германската влада мора да преземе дополнителни итни мерки против емисијата на штетни гасови од возилата и зградите, одлучи германскиот Вишиот управен суд Берлин-Бранденбург, пренесува германската новинска агенција ДПА. Судот ја...