fbpx

Болницата во Струмица ќе добие нов 4Д ултразвучен систем, донација од јапонската амбасада

-

Одделот за гинекологија во општата болница во Струмица ќе добие нов 4Д ултразвучен систем вреден 51.462 евра, како подарок од јапонската амбасада. Денеска амбасадорот Оцука Казуја потпиша договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ за да се подобрат основните човекови потреби во Северна Македонија.

„Церемонијата за потпишување на проектот беше отворена од заменик градоначалничката на општина Струмица, Елена Меѓаровска Паликарова, а договорот го потпишаа директорката на ЈЗУ Општа болница Струмица, д-р Катерина Кузмановска, заедно со амбасадорот на Јапонија Оцука Казуја“, соопштија од амбасадата.

Директорката на болницата, д-р Кузмановска, кажа дека новиот ултразвучен систем треба да обезбеди поголема здравствена заштита на трудниците и новороденчињата.

Во обраќањето, амбасадорот Оцука истакна дека јапонскиот народ е среќен и горд што му помага на македонскиот, за да има поквалитетни здравствени услови.

Преку проектите од програмата за мали грантови (GGP), Јапонија има финансирано реновирање и набавка на опрема за повеќе од 74 училишта и градинки, 66 здравствени установи и има обезбедено 35 специјализирани возила за управување со отпад и комунални услуги за 51 општина. Јапонија има дадено поддршка за Македонија во повеќе сектори, како инфраструктурен развој, подобрување на здравствените услуги, образованието, животната средина, култура, помош при природни катастрофи и бегалски кризи, итна помош која изнесува повеќе од 423 милиони евра и друга нефинансиска помош.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download
download lenevo firmware
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free