По неколку мали провокации меѓу полицијата и демонстрантите и искршено стакло на редакцијата на неделникот „Република“, заврши протестот на граѓаните пред зградата на Владата.

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во денешните протести, повредени се петмина полицајци, а еден демонстрант е приведен.

Тие со пишани пораки им се обратија на кордонот полицајци кои ја обезбедуваа владината зграда. На нив пишуваше „Од наши пари леб јадете и пак нас нè тепате“, „Кажете им на децата дома денеска ја браневте диктатурата во која ќе растат“ и „Колку крв треба да падне за да застанете на сопствената страна“.

Повлекувањето на полицијата од пред згрдата на Владата беше поздравено со аплауз од демонстрантите.

Демонстрантите денеска од пред Собранието, каде почна протестот, се упатија кон полициската станица „Беко“, каде што се наоѓаат 13 приведени од синоќешните протести.

Атмосферата стана тензична откако демонстрантите се судрија со полицискиот кордон кај ТЦЦ „Плаза“, кој го чуваше седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Откако со камења и со запалени факли почнаа да фрлаат кон нив, полицијата со воден топ (кој не беше употребен) и со кордон ги потисна демонстрантите кон крстосницата кај зградата Палома бјанка, од каде тие потоа се упатија кон Владата.

На протестот пред Собранието, 82 граѓански организации побараа одложување на изборите од 5 јуни на неопределено време, ангажирање на техничка влада што ќе спроведе реформи за да се создадат услови за фер и демократски избори, како и одвојување на државата од партиите, слободни медиуми и обвинение за секој што сторил криминал.