fbpx

Бесими сe сретна со Пласнер, амбасадорката на Данска

-

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска се сретна со амбасадорката на Кралството Данска, Лисалоте Пласнер, на која ѝ искажал благодарност за континуираната поддршка од Данска во процесот на евро-атлантска интеграција на Република Македонија и на нашиот регион.

„На средбата, се дискутираше за актуелната политичка состојба во Република Македонија и за нејзиното влијание на целокупниот процес, развојот на добрососедските односи, како и за предизвиците во справувањето со мигрантската криза и за позитивната улога на Македонија. Од вицепремиерот Бесими беше истакната неопходноста од што поскоро интегрирање на земјите од Западен Балкан во Европската унија, како единствена гаранција за стабилност и за просперитет во регионот“, велат од СЕП.

На крајот на средбата било истакнато дека унапредувањето на политичкиот дијалог меѓу двете земји и продлабочувањето на соработката во сите области е од заемен интерес и понатаму ќе бидат во фокусот на билатералните релации.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...