Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар, а за истиот износ поевтинуваат дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Литар „еуроспер БС-95“ ќе се продава за 69 денари, а „еуроспер БС-98“ за 71 денар. Новата цена на „еуродизел“ изнесува 61 денари.

Намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,13 проценти.