fbpx

Инспекции во „Жан Митрев“ ќе ги проверуваат лекувањата на пациентите и можните недоследности

-

По објавениот документарен филм со наслов „Нечиста крв“ на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) во кој се објавени наводи дека Клиничката болница „Жан Митрев“ го злоупотребувала методот на хемофилтрација за време на пандемијата, Владата го задолжи Министерството за здравство да ги разгледа детално објавените информации и во рок од два дена да достави информација во врска со овој случај.

Прес-конференција одржа и министерот за здравство Беким Сали, кој посочи дека е побаран вонреден инспекциски надзор во Клиничката болница „Жан Митрев“.

Министерот рече дека побарал од инспекторатот да достави информација дали во последните три години се спроведени редовни и вонредни надзори и кои се резултатите од истите. Сали истакна дека во моментот кога ќе ја добие информацијата, транспарентно ќе ја информира јавноста.

Дополнително, како што кажа министерт, уште во текот на утрешниот ден се очекува од Агенцијата за лекови Малмед, која иницираше вонреден надзор, да излезе со информации дали е почитувана потстапката за клиничко испитување на хемофилтрација како метод на лекување на ковид-19.

„Според првичните информации не е испочитувана, но да оставиме да се утврди фактичката состојба во клиниката“, рече Сали.

Третата постапка која ја спомна министерот, а е повторно актуелизирана пред Лекарската комора е спроведување на бараните стручни надзори во лекувањето на пациентите во клиничката болница „Жан Митрев“.

„Извештајот ќе има за цел да ја констатира состојбата и ќе го доставам до надлежните институции“, рече тој обврзувајќи се дека сите недоследности кои ќе бидат утврдени, а се под негова надлежност како министер, ќе ги исправи во најкус можен рок.

„Во Република Северна Македонија нема недопирливи, а одговорност, доколку се утврди, ќе има“, рече Сали.

Обвинителството отвори предмет по сторијата на ИРЛ за „Жан Митрев“, од клиниката тврдат дека се работи за невистини

 

Стотици нови пријави од граѓани добиле новинарите на ИРЛ по објавата на „Нечиста крв“

Напишете коментар

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download lava firmware
Download Premium WordPress Themes Free
lynda course free download