fbpx

Азербејџанските сили собориле ерменски хеликоптер

-

Азербејџанските воени власти соопштија дека собориле ерменски борбен хеликоптер во близина на отцепената територија Нагорно-Карабах, која е контролирана од етнички Ерменци.

Прес-службата на министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека соборениот хеликоптер од типот „МИ-24“, им припаѓал на вооружените сили на Ерменија и дека „се обидел да нападне позиции на Азербејџан“, односно дека било стрелано кон азербејџанските војници, по што тие возвратиле на огнот и го собориле хеликоптерот.

Според властите на самопрогласената област Нагорно-Карабах, кои потврдуваат дека тројца луѓе загинале, хеликоптерот бил во рутинска мисија за обука и не претставувал закана за азербејџанските војници.

Истовремено, собранието на Ерменија денеска не ја признало независноста на областа Нагорно-Карабах, одвоена од Азербејџан, за што гласале само осум пратеници, еден бил воздржан, додека останатите пратеници не гласале.

Конфликтот во оваа област почна во февруари 1988 година, кога управата на автономната област, населена претежно со Ерменци, соопшти дека се одвојува од Азербејџан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download
download mobile firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download