Цвеќе во знак на сеќавање на жртвите на заложничката драма што вчера се одигра во кафулето „Линд“ во центарот на Сиднеј, положи денеска премиерот на Австралија, Тони Абот.

Абот и неговата сопруга Марџи положија цвеќе на плоштадот Мартин плејс, пред кафулето каде вчера имаше вистинска 17-часовна драма.

Премиерот на Австралија изјавил дека напаѓачот бил „многу болен човек“ и дека тој ѝ бил познат на полицијата, но не се наоѓал на листата на можните терористи.

Напаѓачот Ман Харон Монис (50) го загуби животот во судир со полицијата, заедно со двајца други заложници.