fbpx

Авионот на Груевски принудно слетал во Цирих

-

Владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, која се враќала од Стразбур, принудно слетала во Цирих, јавува „Телма“.

– Според првичните информации, можам да потврдам дека при враќањето од Стразбур, се случил дефект во летот на владиниот авион, во кој бил и премиерот Груевски со своите соработници, по што авионот принудно слетал во Цирих. Според информациите што ги имам, присутни во авионот велат дека се слушнал гласен и продорен звук, по што дошло до нарушување на внатрешниот притисок, а пилотот веднаш се обидел да ја намали висината за да се обиде да го намали притисокот и, според протоколот за вакви ситуации, да го слета авинот на најблискиот аеродром – изјавил  Ѓорѓиев.

Тој додаде дека сите патници се добри и дека надлежните служби треба да ги преземат сите процесни дејства за утврдување на фактите.

– Премиерот Груевски и сите патници во авионот се чуствуваат  добро, а авионот е на поправка во Нирнберг – изјавил портпаролот на Владата.

Владинот „лирџет 60“ е купен во 2005 година, за 10,8 милиони долари. Тоа е еден од најпродаваните млазни авиони од средната деловна класа и се смета за сигурен, исклучително удобен и брз.

Авионот има седум седишта. Крстосувачката брзина му е 782 километри на час, а максималната – 859 километри на час.

Без да слета може да помине 4.600 километри, односно може да ја покрие речиси целата територија на Европа.

Тоа е тивок авион, кој може да слетува и на аеродромите на кои има рестрикции за бучава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...