fbpx

Авион на „Туркиш ерлајнс“ ја промашил пистата во Приштина, нема повредени

-

Аеродормот во Приштина привремено е затворен, откако синоќа авион на турската компанија „Туркиш ерлајнс“ ја промашил пистата при слетувањето на дождливото време. Во несреќата нема повредени патници и членови на екипажот.

Портпаролката на приштинскиот аеродром, Валентина Гара, изјавила дека во авионот, кој полетал од Истанбул, се наоѓале 143 патници и осум членови на екипажот.

Според Гара, авионот имал „мала несреќа“, во која никој не бил повреден.

Портпаролката додала дека аеродромот ќе биде затворен сè додека не биде спроведена прелиминарна техничка истрага, која треба да ги утврди причините за несреќата.

Според информациите, откажани се три лета од приштинскиот аеродром.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...