Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер, Никола Груевски, ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, и Мартин Протоѓер, шефот на кабинетот на експремиерот Груевски, сите обвинети во случајот „Титаник“, остануваат без пасошите, одлучи Апелацискиот суд Скопје.

Информацијата ја потврдија од судот, а одлуката ќе биде објавена утре. Дел од највисоките функционери на ВМРО-ДПМНЕ обвинети се за злосторничко здружување, злоупотреба на пари во изборна кампања и за повреда на избирачко право.

Советот кој одлучуваше по овие жалби го сочинуваа Љиљана Ивановска-Шопова, претседателка на судот, и судиите Сафет Кадрии и Цветанка Периќ. Тие одлучија да ги одбијат жалбите на обвинетите да ги добијат пасошите назад, но ги одбија и жалбите на СЈО обвинетите за изборни нерегуларности да одат во притвор.

На ова решение на Апелацискиот суд не е предвидена жалба.

Обвинетите освен што останаа без патните исправи, имаат обврска еднаш неделно да се јавуваат кај судски службеник.