fbpx

Анкетната комисија за фалсификуваните лични документи почна со работа без СДСМ

-

„Целта на комисијата е да го расчисти скандалот со создавање хаос во државата. А СДСМ со тоа што не учествува, очигледно сака да ја блокира работата и да избега од избори“, изјави Илија Димовски, претседателот на новоформираната собраниска Анкетна комисија за скандалот со фабриката за фалсификување лични карти, пасоши, афери и други документи.

Според Петре Шилегов, пак, која ја води Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето, таа не ја исполнила својата задача и нема да го стигне рокот за да поднесе извештај што е обврска од Договорот од Пржино.

– СДСМ нема да учествува во драмолетките на ВМРО-ДПМНЕ – изјави Шилегов.

Комисијата ја води Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, потпретседател е Љупчо Димовски, а членови се Трајчо Димков, Благоја Деспотовски, Лилјана Кузмановска, Благица Ласовска, Андон Чибишев, Драган Данев, Талат Џафери, Ејуп Рустеми, Газменд Алији и Солза Грчева.

Оваа анкетна комисија се формираше на иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, а опозицијата одби да учествува во нејзината работа со образложение дека една анкетна комисија веќе постои и треба да се создадат услови таа да може да фунционира, а не да се прават паралелни комисии.

Во меѓувреме, останува парализирана работата на Анкетната комисија за скандалот за прислушувањето што на иницијатива на СДСМ беше формирана според Договорот од Пржино, бидејќи сведоците на ВМРО-ДПМНЕ одбиваат да сведочат јавно.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...