fbpx

Анкета на ТАКСО и ЕУ за граѓанското општество на Западен Балкан и Турција

-

Во име на Европската комисија, Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување преку проектот на ЕУ за Техничка поддршка за граѓанските организации (TACSO 3) го објави линкот до годишната анкета за граѓанското општество за Западен Балкан и Турција. Истражувањето е дел од оценката во однос на ревидираните насоки на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување за поддршка на ЕУ за граѓанското општество за периодот 2021-2027 година.

Анкетата е наменета за сите граѓански организации, и формални и неформални. Станува најголемата анкета од ваков вид, која што ќе обезбеди сеопфатни податоци за оценување на состојбата за овозможување на соодветна средина за граѓанското општество, за разбирање на степенот на соработка меѓу владите и граѓанското општество, за разбирање на ситуацијата со која се соочуваат граѓанските организации
и за планирање поддршка за граѓанското општество во регионот.

„Од витално значење е што е можно повеќе граѓански организации да ја завршат анкетата. Доколку работите за граѓанска организација, ве молиме одвојте време да ја пополните анкетата“, се наведува во повикот до граѓанските организации.

Сите одговори на анкетата ќе бидат анонимни и ќе се чуваат безбедно и нема да се  споделуваат податоци за индивидуална идентификација со никого.

Анкетата ќе заврши на 11 октомври. Анкетата е на сите јазици во регионот како и на англиски. Кога одите на анкетата, јазикот може да се избере во горниот десен агол на екранот. За прашања и техничка помош при анкетата, ве молиме контактирајте со [email protected].

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мета факт: Младите од скопски Бутел не добија културен центар до денес

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски за време на предизборната кампања за локалните избори во 2021 година на граѓаните им вети отворање на младински културен центар. Ова предизборното ветување до...