Амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, и амбасадорот на САД во Косово, Грег Делави, едногласно ги критикуваа денеска вчерашните изјави на албанскиот премиер Еди Рама и на косовскиот премиер Хашим Тачи за можноста за обединување на Албанија и на Косово доколку продолжи спласнувањето на надежта за зачленување во ЕУ.

– Американската влада ја поддржува независноста на Косово и на Албанија. Ние сме против сите невнимателни дискусии за обединување. Тоа ги загрозува стабилноста на регионот и европската перспектива на двете земји – порача Лу за БИРН.

Амбасадорот на САД во Косово, Грег Делави, во изјава за „Радио Слободна Европа“ ги окарактеризира изјавите на двајцата лидери за можноста за обединување на Косово и на Албанија како „невнимателни“.