fbpx

Амбасадата на САД донира медицинска опрема за справување со Ковид-19

-

Амбасадата на САД во Македонија денеска донира заштитна медицинска опрема за нашата земја за борба против корона вирусот. Од амбасадата информираат дека донацијата ја примија заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како национален координатор за распределба на странска помош, и Министерот за здравство, Венко Филипче, во присуство на амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари Брнз.

„Ова е дел од онаа поголема најавена поддршка од над еден милион долари. Станува збор за различна заштитна облека – маски, одела и друго, кои се наменети за лекарите, за епидемиолозите и останатите здравствени работници. Опремата им се става на располагање на Министерството за здравство и на Институтот за јавно здравје, на кои секако им е најпотребна, имајќи предвид дека опремата ќе ја користат медицински лица кои се првата одбрана на земјата од епидемијата”, истакна Османи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
udemy free download
download micromax firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course