fbpx

Албанија и Бугарија ќе се залагаат Македонија поскоро да влезе во НАТО

-

Албанскиот заменик-министер за одбрана, Петро Кочи, порача дека Албанија и Бугарија ќе бидат силни поборници Македонија што е можно поскоро да стане членка на НАТО и дека тоа не е важно само за народот на земјата, туку и за регионот во целина. Кочи беше на трилатерална средба во Охрид со македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, и со министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов.

– Денеска ја изразивме нашата политичка волја да ја зајакнеме соработката во поглед на одбраната на ова трилатерално ниво и нашите тимови веднаш ќе почнат да подготвуваат планови за 2018 година. Кога се разговара, се наоѓаат и решенија и убедени сме дека и оваа трилатерала ќе ги помогне иницијативите што ги прават нашите влади – рече министерката Шекеринска по средбата.

Бугарскиот министер за одбрана, Каракачанов, рече дека потесната соработка меѓу Бугарија, Македонија и Албанија не ја опфаќа само економската соработка во однос на коридорот 8, туку може да се прошири и во областа на одбраната.

– Соработката во областа на безбедноста и на одбраната меѓу Бугарија и Албанија, кои се членки на НАТО, и Македонија, која сè уште не е, би докажала пред другите земји членки на НАТО дека Македонија е подготвена за членство во Алијансата и дека тоа треба да се оствари без одложување односно Македонија да стане 30. земја членка. Оваа соработка е и од економски интерес, а исто така би придонела и за поголема сигурност и безбедност на Балканот – рече Каракачанов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...