Според лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дали ќе има решение за отворените прашања, зависи од вечерашната средба на лидерите на политичките партии. Ова го изјави тој по завршувањето на средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан.

Ахмети рече дека со комесарот Хан разговарале за актуелните политички случувањата, односно за тоа што било на маса изминативе неколку дена.

Одговарајќи на новинарско прашање, Ахмети посочи и дека за предлози за министри на оваа средба не станало збор.