fbpx

Ахметај не го исполни ветувањето – Драч сè уште покриен со отпад од земјотресот

-

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје“ го провери ветувањето на поранешниот министер за финансии, а сега министер за проценка и реконструкција Арбен Ахметај, кој вети дека отпадот од уништените објекти како резултат на земјотресот на 26 ноември (2019) ќе биде расчистен пред Божиќ.

Врз основа на овие изјави, „Фактоје“ одлучи да ја провери состојбата во Драч на 25 декември, рокот утврден од министерот Ахметај за расчистување на отпадот од земјотресот.

За време на проверката на лице место „Фактоје” забележа дека не само што не се чисти отпадот, туку во многу од оштетените деловни објекти или згради не е поставен безбедносен периметар, со што се зголемува ризикот за минувачите, а во тие делови каде е исчистен отпадот, тоа е направено од самите граѓани.  Врз основа на направената проверка, „Фактоје” ова ветување на министерот Ахметај го оценки како неисполнето.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и...