fbpx

Агенцијата за електронски комуникации под хакерски напад

Директорот Акику објасни дека е на состанок во моментов, но и дека до крајот на денов ќе испрати детални одговори во писмена форма на прашањата

-

Електронските системи на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) се под сајбер-напад, дознава Мета.мк. Нападот над АЕК, за Мета.мк го потврдија и од МВР.

Минатата недела Секторот за компјутерски криминал беше известен од АЕК за хакерски напад врз оваа институција и преземени се содветни мерки“, велат од МВР.

Директорот на АЕК, Јетон Акику во телефонски разговор ни потврди дека имало „мал инцидент“ и дека во моментов се подигаат нови сервери. Акику објасни дека е на состанок во моментов, но дека до крајот на денов ќе испрати детални одговори во писмена форма.

Мета.мк уште вчера попладне по електронска пошта испрати прашања до Агенцијата за електронски комуникации и до Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти при Агенцијата за електронски комуникации во врска со актуелниот сајбер-напад. До објавата на овој текст, одговори не добивме.

Прашавме за каква форма на сајбер-напад станува збор и дали какви било податоци на корисниците на мобилната телефонија или други електронски услуги се безбедни по извршениот сајбер-напад.

Агенцијата за електронски комуникации е регулатор на пазарот за електронски комуникации кои ги вклучува двата најголеми мобилни оператори, Македонски Телеком и А1 Македонија, како и давателите на услуги за фиксна телефонија, кабелска телевизија и интернет. Дел од податоците кои ги прибира АЕК, а кои содржат лични податоци се и оние за сите корисници кои имаат извршено промена на телефонски број од еден оператор на друг.

Инаку, забележливо е дека не се отвора или со големи потешкотии се отвора веб-страницата на Агенцијата за електронски комуникација во текот на вчерашниот и денешниот ден.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Вучиќ го копира Донбас и го применува на Косово

Адвокатот Чедомир Стојковиќ во интервју за „Побједа“ вели дека Радоичиќ за претседателот на Србија е исто како што е Пригожин за Путин, Вучиќ го копира Донбас и го применува...