Во вооружен напад во популарен ноќен клуб во Истанбул за време на дочекот на Нова година, убиени се 39 лица, меѓу кои имало и 16 странци, јавуваат медиумите.

Како што јави „Си-ен-ен Турк“, напаѓачот бил облечен како Дедо Мраз и во клубот „Реина“ го извршил нападот, при што ранил 69 лица.

Според локалните власти, се работи за терористички напад.

Во моментот на нападот во клубот имало помеѓу 700 и 800 лица.

Инаку клубот „Реина“ е познато место каде што излегуваат актери, фудбалери, а според очевидците, при нападот некои од нив скокале во море.