Во последните 24 часа, шест украински војници загинале, а 14 биле ранети во судирите со проруските бунтовници на истокот на Украина, соопштиле денеска официјални претставници на украинските власти, пренесуваат медиумите.

– Ситуацијата во близина на аеродромомот во Донецк и понатаму е нестаблна. Непријателот повторно користи тенкови, блиндирани возила и тешка артилерија – изјавил портпаролот на украинската воска, Андреј Лисенко.

И од ОБСЕ сооштија дека во близина на аеродромот во Донецк било забележно зголемено насилство.

На истокот на Украина последната недела дојде до засилување на судирите и покрај дипломатските напори повторно да почне со спроведување февруарскиот мировен договор од Минск.

Од почетокот на војната, во април 2014 година, на истокот на Украина животите ги загубија повеќе од 6.400 луѓе.