fbpx

Протест за ослободување на Абдулфета Алими – „Правдата не е пазар“

-

Пред Кривичниот суд во Скопје попладнево под мотото „Правдата не е пазар“ се одржа протест против седумгодишната затворска казна на Абдулфета Алими, кој беше осуден на седум години затвор поради насилството во Собранието на 27 април 2017 година, пренесува „Порталб“.

Демонстрантите се собраа на плоштадот „Скендербег“, а потоа тргнаа кон судот носејќи плакати со ликот на Алими и извици „Нема правда, нема мир“, „Правдата не е пазар“ и „Спасување човек не е тероризам“.

Протестот мина мирно, без инциденти, иако сообраќајот беше блокиран, а пред судот имаше големо полициско присуство.

Алими беше осуден поради тоа што ги отворил вратите на Собранието, а судот тоа што му помагал на тешко повредениот Зијадин Села, му го зеде како олеснителна околност.

 

Македонија во 2023: Ако сакаш да патуваш, мора да одиш до станица за да си купиш билет

Скопје, тмурно саботно утро во февруари. Тројца пријатели испланирале дневно патување до Штип и се упатуваат на меѓуградската автобуска станица. На билетара дознаваат дека автобускиот превозник одлучил дента да...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download
download intex firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy free download