This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Fri Nov 16 3:45:22 2018 / +0000 GMT

Жестоки борби помеѓу сириските владини сили и бунтовниците во Дамаск
Жестоки борби избувнале денеска помеѓу сириските безбедносни сили и бунтовниците во источниот дел на главниот град на Сирија, Дамаск, пренесува „Би-би-си“. Борбите почнале откако бунтовничките сили извршиле ненадеен напад во областа Џобар, која е блиску до центарот на градот.

Според жителите на областа, бунтовниците истрелале артилериски гранати и ракети во центарот на градот за време на ненадејниот напад. Биле изведени и два самоубиствени бомбашки напади со автомобили во областа Џобар, во обид да ја пробијат одбранбената линија на сириските владини сили.

Сириската војска на акцијата на бунтовниците одговорила со воздушни напади.

Според сириските државни медиуми, при нападот на Џобар бунтовниците користеле и тајни тунели.

Во Дамаск, како што пренесува „Би-би-си“, има само неколку области кои се под контрола на бунтовниците, а Џобар е најблиската до центарот на градот. Борбите за контрола на военото подрачје, кое е поделено меѓу бунтовниците и џихадистите од една и владините сили од друга страна, траат повеќе од две години.
Post date: 2017-03-19 17:34:48
Post date GMT: 2017-03-19 16:34:48
Post modified date: 2017-03-19 20:35:33
Post modified date GMT: 2017-03-19 19:35:33
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com